Ergenlik Dönemi Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Ergenlik, 11-25 yaş arası dönemleri kapsayan çocuk ve aileler için pek çok değişikliğin ve zorluğun meydana geldiği değişim dönemidir. Çocuklar bu dönemde zihinsel, duygusal ve fiziksel pek çok değişime uğrar. Bir yandan yaşadıkları fiziksel değişimi kabullenmeleri bir yandan da kimlik edinmeleri, toplumun beklentilerine uymaya çalışmaları beklenmektedir. Ergenlik doğası gereği zaten yoğun duygusal zorlukların yaşandığı bir dönemken Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar için çoğu zaman çok daha zorlu olabilmektedir.

Sık yaşanan durumlardan biri de daha küçük yaşlarda olan belirtilerin görmezden gelinmesi, yardım almanın ertelenmesi, akademik başarının çok etkilenmemiş olması durumlarında tanı ilk defa ergenlik döneminde konulabilir. Geç konan tanılarda başka psikiyatrik bozuklukların eşlik etme olasılığı yüksektir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu temelde hareketlilik, dürtüsellik ve dikkat eksiliği olarak tanımladığımız 3 temel alanda olan zorluklar olarak tanımlanır. Ergenlik döneminde dikkat eksiliği belirtileri dağınıklık, işlerini erteleme, ders ya da projeleri erteleme, dalgınlık, unutkanlık, zamanı yönetme ve hedef belirlemede güçlükler, sınıfta derse odaklanma ve dikkatini sürdürmekte zorluk, ileriye yönelik plan yapamama, bu alanlarda kendine güveninin az olması vb. sayılabilir.

Ergenlik döneminde gerginlik, sinirlilik, iç huzursuzluk, düşünmeden hızlı karar verme, çabuk öfkelenme, düşünmeden hoşa giden etkinliklere girişme, sırasını bekleyememe, yaşıtlarına göre fazla risk alma davranışı dürtüsellik belirtileri arasındadır. Duygusal olgunlaşmaları daha az olduğu için akranlarından ziyade kendinden büyük veya küçüklerle arkadaşlık kurmaya daha yatkındırlar.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklarda ergenlikte haraketlilik çoğunlukla azalır. Ancak dürtüsellik, dikkat eksikliği ve organize olmaktaki zorluk hayatlarını ciddi oranda etkileyebilir. Ergenlik döneminde daha çok öz denetim daha çok sorumluluk gerektiği için belirtiler belirginleşir.